Regeneracja potreningowa
Jak to zwykle życiu i na treningu bywa. Czas który spędzamy na wykonywaniu dowolnej ale aktywnej czynności fizycznej, zużywa nasze zasoby energetyczne. Zasoby te natomiast napędzają (dają energię) ciało do tego co akurat robiliśmy. Powstaje więc pytanie jak skutecznie odpocząć? Jak odpoczywać, aby na następnym treningu, być pełnym sił i zdrowia.
Po skończonym treningu, gdzie wylaliśmy trochę potu – należy uzupełnić płyny, wtedy krew będzie łatwiej krążyć 🙂
Następnie najważniejszą częścią regeneracji jest odpoczynek – czyli sen. Tak banalnie: sen. A dalej (poza suplementacją) ważna jest odnowa biologiczna. Ale nie koniecznie taka którą musimy przeprowadzić w placówce utworzonej w celu zapewnienie właśnie takich usług.
O odnowę biologiczną można przeprowadzić w domowym zaciszu. Jedną z metod, którą możemy przeprowadzić sami są kąpiele solankowe. Jakie korzyści, może to przynieść?
Kąpiel solankowa zawiera między innymi jony:
– kationy: sodu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu, manganu.
– aniony: chlorkowe, fluorkowe, jodkowe, bromkowe.
– poprzez rozpulchnienie naskórka i rozszerzenie naczyń krwionośnych organizm reaguje, w taki sposób, że:
– przyspiesza regenerację organizmu,
– wywołuje i wspomaga reakcje obronne organizmu,
– łagodzi bóle mięśniowe, stawowe i nerwobóle,
– poprawia rehabilitację pourazową,
– poprawia elastyczność i jędrność skóry,
– obniża przewodnictwo skóry, co objawia się osłabieniem dolegliwości neurologicznych i bólowych,
– jodki i wolny jod powodują pęcznienie włókien kolagenowych, co zwiększa elastyczność tkanki łącznej. Wpływają one również korzystnie na gospodarkę wapniową,
– zapachy, jak powietrze, stanowią nieodłączny czynnik budujący nasze samopoczucie. Oddziaływanie, charakterystyczne dla danego zapachu, prowadzi od pobudzenia, poprzez neutralną stabilizację aż do wyciszenia.
– najlepiej stosować taki zabieg 2 razy w tygodniu – regularnie
Sposób użycia:
– stosować około 2 godz. przed snem, najlepiej po intensywnym treningu lub zawodach,
– do wanny wypełnionej wodą (około 100 litrów) wsypać sól w ilości 1-2 kg, zamieszać do całkowitego rozpuszczenia,
– jeśli to możliwe nie spłukiwać ciała – powstający na powierzchni skóry tzw. płaszcz solny jest pożądanym bodźcem zewnętrznym, wydłużającym pozytywne oddziaływanie solanki,
– zaleca się stopniowe przystosowanie organizmu do kąpieli solankowej przez wydłużanie czasu zabiegu, podnoszenie temp. wody oraz stężenia roztworu,
– po wyjściu z wanny uzupełnić wypocone płyny ustrojowe.
Oczywiście, część osób odpowie „mnie to nie potrzebne – dam radę bez tego”. Tak da radę, każdy da radę! – ale można sobie (organizmowi) pomóc. Jeśli się nie spróbuje, nie będzie się wiedzieć!